منابع و کیفیت مواد اولیه  • چرا کیمیافام
  • چرا کیمیافام
  • چرا کیمیافام
  • چرا کیمیافام
منابع و کیفیت مواد اولیه

قبل از انقلاب داروهای دامپزشکي سيستمي تجارت محور داشت و عمده داروهاي مصرفی وارداتي بود. فقط درصد کمی از داروهاي مورد نياز در داخل توليد مي‌شد كه برخی از داروهاي معمولي و ساده بود.صنعت داروسازی دامپزشکی ایران طی سال‌های اخیر به‌رغم مشکلات فراوانی که پیش‌رو داشته به‌دستاوردهای بسیار زیادی دست یافته است، به‌طوری که اکنون درصد زیادی از داروهای مصرفی در بخش دامپزشکی در داخل و توسط کارخانه‌های داروسازی ایرانی تولید می‌شود.

دانش و فن‌آوری شرکت های داروسازی ایرانی از شرکت های داروسازی کشورهای صادر‌کننده دارو، کمتر نیست، اما آنچه که بر تفاوت کیفیت برخی دارو‌ها تأثیرمی‌گذارد، مواد اولیه‌ای است که برای ساخت دارو‌ها استفاده می‌شود، بطوریکه اگر در ساخت داروها از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت، استفاده شود قطعاً دارو‌ها با کیفیت خوب و با تاثیر‎گذاری مشابه نمونه خارجی آن تولید می‌شوند اما اگر از مواد اولیه نامطلوب استفاده شود در نتیجه آن افت کیفیت خواهیم داشت. شرکت داروسازی کیمیافام از بدو تأسیس همواره از مواد اولیه مرغوب ساخت تولیدکنندگان اروپایی و آمریکای شمالی از قبیل شرکت های شرکت های کرکا، یانسن و غیره استفاده نموده و شاهد آن رضایت مصرف کنندگان از کیفیت محصولات تولیدی این شرکت می باشد.

تست هاي فارماكوپه يك حداقل است نه يك حد مطلوب و اکثر آزمايشگاه هاي كنترل كيفي در كارخانه هاي توليد دارو، به جای حد مطلوب به حداقل اين تست ها بسنده می کنند، لیکن در تولید محصولات شرکت داروسازی کیمیافام برای نیل به حداکثر ماندگاری و افزایش سرعت اثر دارو، همواره از مقدار بهینه مواد موثره استفاده می شود. از طرف دیگر سازمان های ناظر بر تولید دارو در ایران، کیفیت را در یک محدوده "قابل‌قبول" تعریف می‌کنند و ممکن است دو ‌داروی یکسان از دو تولید‌کننده مختلف یکی در بالاترین حد این استاندارد و دیگری در پایین‌ترین حد آن قرار گیرند. همواره خط مشی شرکت داروسازی کیمیافام در تولید داروهای دامپزشکی، قرارداشتن در حد بالای این استاندارد بوده است. به همین دلیل است که بسیاری از کلینیسین ها با اطلاع از این امر ترجیح می دهند تا داروهای تولیدی شرکت کیمیافام را تجویز‌کنند.

علاوه بر نقش موارد اشاره شده در بالا برای تولید دارو، مواد جانبی که به دارو اضافه می‌شود نیز در کیفیت، زمان جذب و تأثیرگذاری دارو بسیار موثر می باشند. یک شرکت برای پایین آوردن هزینه تولید ممکن است از مواد جانبی‌ای استفاده کند که دارای کیفیت پایین‌تری بوده و شرکتی دیگر که کیفیت دارو و رضایت مصرف کننده برایش مهم است از مواد جانبی با‌کیفیت بالاتر استفاده می‌کند که روی قدرت تأثیر‌گذاری دارو مؤثر است و این به عنوان رویه‌ای ثابت در تولید دارو در شرکت کیمیافام پذیرفته شده است.